T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Erkek Lisesi

İSTANBUL ERKEK LİSESİ SOSYAL BİLİMLERİ ÇALIŞTAYI

İstanbul Erkek Lisesi Sosyal Bilimler Kulübü “Öteki” Temalı Çalıştayı 11-12 Kasım 2023 Tarihinde İstanbul Erkek Lisesi’nin Tarihi Binasında Gerçekleştirildi.

İnsanı anlamanın yolu sosyal bilimlerden geçer, sosyal bilimler ise İstanbul Yıldızı Erkek Lisesinden…

Misyonu gençlerin bir arada fikir alışverişi sağlayarak kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam oluşturmak olan İstanbul Erkek Lisesi Sosyal Bilimler Kulübü (İELSBK), döneme “Öteki” temalı sosyal bilimler ile hızlı bir başlangıç yaptı. “Öteki”nin ötekileştirilmeden işlendiği iki günlük bu etkinlikte, İstanbul’un çeşitli köklü liselerinden gelen katılımcılar; dünya tarihinde geçmişten günümüze tartışma konusu olmuş fikirleri ve olayları ele alarak ortak bir sonuca ulaşmaya çalıştılar.

İnsanlık tarihi boyunca varoluşu anlama çabasını düşünme üzerine kurulduğu için Felsefe, bu düşüncenin bireye etkisini araştırmak için Psikoloji, bireylerin topluma etkisini anlamak için Sosyoloji, tüm bu anlayış çabasının geçmişini öğrenerek dersler çıkarmak adına Tarih, bu tarihi kaleme almak için Edebiyat ve tüm bireylerin bunların yanında refah içinde yaşaması için İktisat denen araştırma sahası ortaya çıktı. Bundan dolayı İELSBK tüm bu araştrıma sahalarını birer komite haline getirerek bu komiteleri yönetmesi adına alanında yetkili öğrencileri moderatör olarak görevlendirdi. “Öteki” üst teması olmak üzere her oturumu farklı bir konuya ev sahipliği yapan komitelerde, komite üyeleri interaktif bir şekilde konular hakkında tartışarak bilgilendiler, yeni fikirlerle tanıştılar ve genel kültürlerini geliştirdiler. İELSBK alana entelektüel bireyler kazandırma yolunda bu çalıştayla vizyonunu ortaya koydu.

Açılış konferansında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan H. Ökten, “bilgi ve hakikat” bağlamında insan kavramını ele aldı. Hocanın yaptığı konuşma, tüm katılımcılara “Öteki” teması hakkında ilham vermiş olacak ki her komitede Ökten’e birden çok atıf yapıldı. “Öteki”nin tarihinden bahseden Ökten alışılmışın dışında bir sunum tekniği sergileyerek tüm katılımcıların ilgisini çekti ve çeşitli liselerden organizasyona katılmış olan öğrencilerin ortama alışmasını sağladı. Etkinliğe böyle bir özel konukla başlamak İstanbul Erkek Lisesinin adına yakışır bir çalıştayın temel taşlarından birini oluşturdu.

İki gün boyunca saatler süren yoğun çalışmaların sonucu olarak katılımcılardan düşünceleri hakkında raporlar istendi. Her katılımcı “öteki” üst temasını özetleyerek, diğer üyelerin fikirlerini irdeleyerek ve bu fikirlerle kendi düşüncelerini harmanlayarak bir kanıya vardığı raporlar hazırladı. Raporlar katılımcılar için hem çalıştay hakkında somut bir belge niteliği taşırken hem de iki günlük bu etkinlikten bir anı olma özelliğine sahip. Bunun dışında komite başkanları her bir katılımcının raporlarını ve komite içi performansını göz önünde bulundurarak “En İyi Komite Üyesi” ödüllerini dağıttı.

İELSBK ilerleyen günlerde çalıştayın öğrenciler arasında etkisini arttıracak bir proje olarak her komitedeki en iyi raporlarla komite başkanlarının komiteleri ile ilgili “Öteki” temalı yazılarını dergileştirmeyi planlıyor. Dergi etkinliğe katılmış öğrencilerin okullarının yanı sıra Türkiye’deki tüm köklü liselere ve üniversitelere gönderilecek ve böylece söz konusu çalıştay daha büyük kitlelerce duyulmuş olacaktır.

İELSBK olarak gelecek sene ulusal çapta yapacağımız çalıştayımıza tüm liseli arkadaşlarımız şimdiden davetlidir…

21-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-202321-11-2023

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 21.11.2023 - Güncelleme: 21.11.2023 14:57 - Görüntülenme: 170
  Beğen | 28  kişi beğendi