T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

Macaristan'ın Eger kentinde bu yıl 11'incisi düzenlenen Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda Türkiye Milli Takımı 2. olmuştur. Milli Takımda ülkemizi temsil eden öğrencimiz Sena BAŞARAN'ı tebrik eder, başarılarını devamını dileriz.

Şbt

Tübitak 31. Bilim Olimpiyatları'nda öğrencilerimiz Sena BAŞARAN Bronz Madalya, Oğuz İSKENDEROĞLU Gümüş Madalya kazanmıştır. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Şbt

Fatih Suriçi Kupası Gençler Basketbol Müsabakalarında okul takımımız 2.olmuştur. Öğrencilerimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

 

Şbt

İstanbul liselerinin prestijli turnuvalarından “İstanbul Erkek Lisesi Geleneksel Münazara Turnuvası” bu yıl da çok sayıda takımın katılımı ve geniş seyirci kitlesinin ilgisiyle sona erdi. 10-11 Şubat’ta Münazara Kulübümüz tarafından 11’incisi düzenlenen turnuvaya İstanbul genelinden 240 takım başvuruda bulundu. 60 takımın mücadele ettiği turnuvada münazır ve seyircilerle birlikte 400 dolayında öğrenci yer aldı. Seçkin jüri komitesi tarafından yönetilen turnuvanın şampiyonu Cağaloğlu Anadolu Lisesinden Ömer Hacıhamzaoğlu ve Kabataş Erkek Lisesinden Özer Yılmaz olurken turnuvanın en iyi konuşmacısı Robert Kolejinden Ozan Yılmaz oldu.

Şbt

Okulumuz öğrencileri ile ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesini ziyaret ederek üniversite koşulları ve bölümleri ile ilgili bilgi aldık.

Şbt

İEL Sosyal Bilimler Kulübü olarak Tarih Öğretmeni Ömer Arslan’ın rehberliğinde ikinci dönemin ilk gezisinde Ayvansaray, Amanos Zindanları ve Eyüp Bölgesini gezdik. Bizans’tan Osmanlıya sur dibinin bu bölgesinin tarihsel süreçteki önemini yerinde görerek anlama fırsatı bulduk.

Şbt

Okulumuz İelja Girişimcilik Kulübü tarafından organize edilen Kariyer Buluşmaları kapsamında konuğumuz okulumuz 1982 mezunu Doç.Dr. Yavuz Dizdar oldu. Kariyer planlamasından tıp eğitimine dek birçok konuda öğrencilerimize ufuk açan bilgiler veren değerli mezunumuza teşekkür ederiz.

Şbt

6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak amacıyla İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür'ün katılımlarıyla İstanbul Erkek Lisesi'nde saygı duruşunda bulunuldu.

Ock

.15-17 Ocak tarihlerinde okulumuzda Matematik Günleri düzenlendi. Bu özel etkinlik kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Betül Tanbay, Prof. Dr. Olcay Coşkun ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yusuf Zeren tarafından düzenlenen matematik konferansları ile katılımcılar, matematiğin farklı perspektiflerini keşfetme fırsatı buldular. Ayrıca, organizasyon sürecinde birbirinden farklı yarışmalar düzenlenerek öğrencilerin becerilerini test etmelerine olanak sağlandı. Bu anlamlı etkinliğe katkıda bulunan misafirlere, konuşmacılara ve emek veren tüm öğretmenler ve öğrencilere teşekkür ederiz.

Ock

İstanbul Erkek Lisesi Bilim Etkinlikleri Komitesinin(İELBEK) düzenlediği 13. Numune-i Terakki Bilim Günleri 15-17 Ocak tarihlerinde okulumuzda gerçekleştirildi.  Etkinlikte söyleşiler, atölyeler, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında deneyler düzenlendi.  Etkinlikte emeği geçen tüm öğretmen,öğrenci ve konuklarımıza teşekkür ederiz.

Ock

FIRST Robotic Competition (FRC) uluslararası liseler arası robotik yarışmasıdır. Yarışmanın amacı, her sene ocak ayının ilk haftasında yayınlanan bir tema üzerine görevleri yerine getiren bir robot tasarlamaktır. Bunun yanı sıra “Robottan Daha Fazlası” mottosuyla öğrencileri sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye teşvik etmek ve STEM'i daha fazla kişiye ulaştırmaktır.  

Her yıl, lise öğrencilerin takımlar ve mentorlar, Kick-Off denilen etinlikte açıklanan oyun temasına ve robot kurallarına göre robot yapmaya çalışırlar ve robot yapmaları için 6 hafta gibi bir süreleri vardır. 

2024 yılında düzenlenecek Kick-Off Etkinliği için okulumuz Robotik Kulübü öğrencilerimiz gönüllü olmuşlardır. 6 Ocak'ta düzenlenen etkinlikte çeşitli workshoplar, sunumlar ve gün boyu çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Dolu dolu geçen etkinliği düzenleyen ve görev alan öğrencilerimizi tebrik ederiz.

 

Ock

2023-2024 İstanbul Okul Sporları Satranç İl Birinciliği Bölge Turnuvasında , okul satranç A takımımız Gençler Genel kategorisinde bölge 3.sü olarak İstanbul finallerine katılmaya hak kazanmıştır.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ock

Okulumuz tiyatro kulübü İltat, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever'i ziyaret ederek tiyatro ile dolu bir gün geçirdi. Değerli sanatçımıza okulumuz tiyatro kulübüne ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Ock

Okulumuz Anadolu Mektebi öğrencileri Ayet Nur Aras, Ahmet Arif Çakan, Duruşah Yapça, Merdan Güler, Nisa Nur Kayhanlı ve Zeynep Şentürk edebiyat öğretmenimiz Keramettin Topkara ile birlikte Mustafa Kutlu Söyleşisi'ne katıldılar. Okur-Yazar Buluşmaları kapsamında, Rami Kütüphanesinde gerçekleştirilen söyleşide İstanbul'un çeşitli ilçelerinden gelen Anadolu Mektebi öğrencileri, hikâyelerinden tanıdıkları Kutlu'yla bizzat tanışma ve sohbet etme imkânı buldular. Öğrencilerimizi Anadolu Mektebi Projesi'nde yer aldıkları için tebrik ediyoruz.

Ock

8-10 Ocak 2024 tarihlerinde Dilimizin Zenginliği Projesi kapsamında İEL Kültür Komitesinin İstanbul Erkek Lisesinin görkemli binasında düzenlediği kitap fuarı geniş katılımla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca okulumuzu ziyaret eden Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Muhammet Fatih ÇEPNİ kitap fuarımızı gezmiştir.

Kelimelerin gücünün farkında olan öğrencilerimizi kitaplarla buluşturmak için böyle güzel bir etkinliği tertip ettikleri için İEL Kültür Komitesine teşekkür ediyoruz.