T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Erkek Lisesi

Haberler

Haz

Haz

TÜBİTAK 2202 Bilim Olimpiyatları kapsamında Bilgisayar dalında ülkemizi bölgesel ve uluslararası arenada temsil etmek üzere Bilgisayar Olimpiyatı Genç Kız Milli Takımı'na seçilen hazırlık sınıfı öğrencimiz Kübra Efnan Dilmaç, 13-19 Haziran 2021 tarihlerinde İsviçre'nin ev sahipliğinde 43 ülkeden 157 öğrencinin çevrimiçi ortamda yarıştığı ve bu sene ilk kez düzenlenen Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatında (EGOI) Bronz madalya alarak bizleri gururlandırmıştır.  Bizlere bu gururu yaşatan öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Haz

Madalya alan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

May

Değerli Sarı Siyahlılar

Sevgili İEL'25

 

Geleneksel olarak düzenlediğimiz Sarı Siyah kültürün en temel yapı taşlarından biri olan Çanakkale Şehitlerimizi Anma ve Hazırlık Sınıflarımıza Rozet Takma Törenimizi İEL '24 ve İEL'25 dönemlerinde doğal afet sebebiyle maalesef Çanakkale'de gerçekleştiremedik. Bu yıl Çanakkale Anma Törenimizi okulumuz bahçesinde İEL '25 dönemi için gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.

Tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan birisi olan Çanakkale savaşı  I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf devletleri önce,  I Dünya Savaşı'nın en büyük ve en modern donanması ile Çanakkale Boğazını geçmeye çalışılmış ancak kahramanca ve fedakârca savaşan Türk Ordusu dünyanın en modern silah ve teçhizatı ile donatılmış düşman donanmasını geri çekilmek zorunda bırakmıştır. Deniz yoluyla boğazı geçemeyeceğini anlayan ittifak devletleri 25 Nisan sabahı saat 05.30'da donanma ateşiyle birlikte Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinden Gelibolu Yarımadası' na çıkarma yapmaya karar vermiş, ancak başarı sağlayamamıştır. Bunun üzerine 25 Nisan 1915'te Arıburnu'nun kuzeyinden Suvla Koyu'ndan Gelibolu Yarımadası'na çıkarma yaparak saldırıya devam etmişlerdir. 9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal Anafartalar ve Conk Bayırı'ında İngiliz, Fransız ve Anzak kuvvetlerini geri püskürtmüştür. Üç kez kara çıkarması yapan itilaf devletleri üçüncü yenilgi sonrasında 1916 yılı Aralık ayında Gelibolu Yarımadası'ndan büyük bir mağlubiyet yaşayarak çekilmek zorunda kalmıştır.

Değerli Sarı Siyahlılar

İstanbul Sultanisi öğrencilerinin Çanakkale Savaşlarına katılması, Enver Paşa'nın Çanakkale'de yeni kuvvetlere ihtiyaç duyulduğunu açıklayan konuşmasının okulda derin yankı uyandırması ve büyük bir tesir meydana getirmesinin etkisiyle gerçekleşmiştir. 13 Mayıs 1915'te Çanakkale'ye gönderilen ve oradan da Arıburnu'na sevk edilen 2. tümenin çoğunu aralarında İstanbul Sultanisi öğrencilerinin de bulunduğu Darülfünunlu gönüllüler oluşturmuştu. Bıyığı daha yeni terlemiş bu gencecik yiğitler cepheye gece yarısı intikal etmişlerdi. Başlarındaki Yarbay Hasan Bey üstlerine "Bunlar daha yeni geldiler, biraz cepheyi tanısın daha sonra çatışmalara girsinler" demiş fakat dinletememişti.

Sultani öğrencilerinin kollarında sarı kurdele, tıbbiyeli öğrencilerin kollarında beyaz kurdele bağlıydı. Taarruzda, hedef olmamaları için kurdelelerini çıkarmamaları emredilmişti. 19 Mayıs Çarşamba günü sabaha karşı saat 03.30 da Kanlısırt mevkiinde başlayan altı buçuk saat süren o kanlı hücumun sonunda 2. Tümenin çoğu öğrenci olan ve ön saflarda çarpışan on bin askerinin tümü şehit olmuştu. Ne hazindir ki cepheye vardıktan sadece 6 saat sonra, genç fidanlar makinalı tüfekler karşısında adeta bir ekin gibi biçilmişti. Mezuniyetlerini Cennet'i Ala da almak ve diploma yerine "Şehadetname" ile taltif edilme bahtiyarlığına nail olmuşlardı. Siperlerde, öğrencilerden geride sadece sarı kurdelelerine yazıkları şu mukaddes ibareler kalmıştı:"İstanbul Lisesi Vatan Sağolsun!"Kanlı 19 Mayıs taarruzunun ardından savaşa gönüllü giden İstanbul Sultanisi öğrencilerinden hiç biri okullarına geri dönememişti. Kara haber İstanbul'a ulaştığında okulun yaslı öğrencileri şehit ağabeylerinin anısına okulun pencere ve pervazlarını siyaha boyamışlardır. Sarı renkte olan okul duvarlarının yanına matemin rengi siyahın eklenmesiyle, okulu temsil eden umudun rengi sarı ve matemin rengi siyah ortaya çıkmıştır. Bu iki renk savaşın o felaketli yıllarının bir anısı olarak İstanbul Erkek Liselilerin göğüslerine saygının ve cesaretin nişanını takmıştır (Çolak,2015).

Değerli Sarı Siyahlılar

Savaştan sonra: Mustafa Kemal Atatürk "Biz Çanakkale'de bir Darülfünun Gömdük",  İngiltere Savaş Bakanı W. Churchill "Biz Çanakkale'de Onların Çiçeklerin Kopardık" diyerek eğitimli bir neslin kaybına dikkat çekmiştir. Çanakkale'de yaşananları Mehmet Akif şu dizelerde dile getirmiştir.

Eski dünya, yenidünya, bütün akvam-ı beşer. 

Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mi, hakikat mahşer.

Çanakkale Türk Milletinin azmini, inancını ve kararlılığını yansıtan destansı bir mücadeledir. Ç:anakkale, Kurtuluş Savaşımıza birçok ulusun bağımsızlık mücadelesine esin kaynağı olmuş bir olgudur. Çanakkale,  İstiklal Marşımızda gizlidir,  Kurtuluş Savaşımızda gizlidir, Türk Milletinin ruhunda gizlidir.

Değerli Sarı Siyahlılar

Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Allah onlardan razı olsun.

                                                                                    Dr. Metin KUŞ

                                                                                     Okul Müdürü

Mrt

Şbt

Okulumuz Satranç Takımı ilçe Okul sporları satranç turnuvasını ilçe 1.si olarak tamamlamıştır. Öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Kas

Vefatının 82'nci yıl dönümünde Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Kas

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden öğrencimiz Ege Ilgaz Yüksel, kardeşi Dila Yüksel ve annesi Burcu Yüksel için okulumuzda anma töreni tertip edildi. Okulumuz Vakfı, Aile Birliği, Öğretmenleri ve öğrencilerinin katıldığı törende öğrencimiz Ege Ilgaz Yüksel'le ilgili hatıralar paylaşıldı. Öğrencimiz için hafta boyunca açık kalacak bir hatıra defteri oluşturuldu. Merhum öğrencimize ve ailesine Allah'tan rahmet başta acılı baba Nuri Seha Yüksel olmak üzere tüm camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.

Ağu

Öğrencilerimizi tebrik eder; başarılarının devamını dileriz.

May

"Şu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm

Yiğit iken ölenlere, gök ekini biçmiş gibi"

 

Kıymetli velilerimiz sevgili hazırlık sınıfı öğrencileri,

Malumunuz olduğu üzere her yıl hazırlık sınıfı öğrencilerimizin onları gerçek bir İEL'li yapan rozetlerini Çanakkale, Kanlısırt mevkiinde gece saat 03:30'da yakalarına takıyor ve tüm İEL camiası olarak şehitlerimizi anıyorduk. Bu yıl malum nedenlerden dolayı gelenekselleşmiş bu törenimizi icra edemeyecek olmanın burukluğunu hepimiz yaşıyoruz. Bununla birlikte ileride bizzat yerinde yapacağımız bu törenin heyecanını, asıl gününde de duygularımı sizlerle paylaşarak yaşamak isterim.

Üstün gayretlerle uzun bir emeğin sonucunda çocuklarımız 136 yılı aşkın bir tarihi olan İstanbul Erkek Lisesi'ni kazandılar. Yaklaşık sekiz aydır da bir kısmı uzaktan da olsa eğitimlerini bu güzide okulda almaya devam ediyorlar. Resmi anlamda okulumuz öğrencisi olsalar da bugünkü geleneksel rozet takma töreniyle artık tam anlamıyla sarı siyahlı olacaklar.

Bu 8 aylık süre içerisinde gerek derslerindeki gayretleri gerek okul içerisindeki hal ve hareketleriyle zaten bu ünvanı taşımaya hak kazandıklarını bizlere gösterdiler.

Kıymetli velilerimiz,

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, kaderimizdir, tutunacak dalımızdır, onların başarılı olması ilk hedefimizdir. Mutlulukları mutluluğumuzdur, hüzünleri hüznümüz. Onlar sayıları binlerce olan İEL ailesinin bir ferdidirler artık.

Rozet takma törenimizi neden Çanakkale Kanlısırt'ta yaptığımızı muhakkak hepiniz biliyorsunuz. Ancak birkaç tarihi bilgiyi önemle vurgulamanın sarı siyahlı olmanın hangi manevi temeller üzerinde yükseldiğini daha iyi anlamak açısından önemli buluyorum.

18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a bağlayan gece Kanlısırt mevkiinde Çanakkale muharebelerinin en korkunç ve bir o kadar da fedakarane mücadeleleri yaşandı. Yamaçlarda tutunmuş Anzak birliklerini denize dökerek savaşta üstünlük sağlamak isteyen Osmanlı Genelkurmayı ani ve sessiz bir baskın düzenlemeyi planlamış, hatta bu sebeple askere sadece süngü ile hücum emri verilmişti. Gece 03:30'da başlatılan taarruz sabah 8'e kadar devam etmiş ancak istenilen başarı sağlanamamıştı. Aldıkları istihbaratla o gece taarruz olacağını bilen düşman, ağır silahlarla tedbirler almış ve süngüden başka bir şeyi olmayan askerlerimizi gök ekini biçer gibi biçmişti. Gün ağardığında ortaya çıkan tablo Çanakkale'de en kısa sürede yaşanan en büyük acıyı gözler önüne seriyordu. 4,5 saat içerisinde 3400 şehit 6000 yaralı verilmişti. İçerisinde okulumuz öğrencilerinin de bulunduğu dönemin eli kalem tutan genç nesli vatan müdafaası adına şehadet şerbetini kana kana içmişti. Allah hepsine rahmet eylesin. Kardeşleri olan bizlere bağımsız bir vatan bırakabilmek için hayatlarını feda ettiler. İşte bu sebeple şehit olan sarı siyahlı ağabeylerimizin hatırasını yaşatmak adına okulumuz içerisindeki tarihi saatler 3:30'da durdurulmuş, flamamız sarı siyaha boyanmış, Sarı siyah ruh, bu felsefe üzerine bina edilmiştir. Bu gece rozetlerini sembolik olarak takacağımız hazırlık sınıfları öğrencilerimiz de bu düşünceyle İEL çatısı altında yaşayacak, bundan sonraki hayatlarını bu milli ruh ile şekillendireceklerdir. 

Yeni İstanbul Erkekliler, 1884 yılında yapılan en önemli eğitim hamlelerinden biri olan Numune-i Terakki'nin devamı olan bu okulda okumaktan dolayı geçmişle geleceği mecz edecek, tarihinden aldığı ilhamla geleceğini inşa ederken, Yahya Kemal'in dediği gibi "kökü mazide olan atiler" olacaklardır. Dünyaya uzun yıllar hükmetmiş bir imparatorluğun mirasçısı, 1923 yılında emperyalist işgalcilerin prangalarını kırıp parçalayarak gözbebeğimiz Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal'in yaptığı eğitim seferberliğinin birer takipçisi olacaklardır.

Sevgili gençler, kıymetli velilerimiz

Hiç şüphesiz büyük bir gururla öğrencilerimizin göğüslerinde taşıyacakları bu rozete sahip olmanın bazı ödev ve sorumlulukları olacaktır. Artık her tavır ve davranışlarında sarı siyah sorumluluğu ve bilinci içerisinde hareket edecekler bu seçkin kitlenin sahip olmak zorunda olduğu değerlere yürekten bağlı olacaklardır

Peki İstanbul Erkek Lisesi olmak nedir?

İEL öğrencisinin her şeyden önce ilk hedefi iyi bir insan olmaktır. Öncelikle ailesine, okul arkadaşlarına öğretmen ve idarecilerine karşı nezaket ve saygı kurallarından asla taviz vermezler. Çevresine karşı duyarlıdır. Karakterinde nemelazımcılığın zerresini taşımaz.

En büyük hedefi, aynı okuldan mezun olan ve Çanakkale Muharebelerinde ülkesi için canını feda etmiş, naaşları şuan Çanakkale'de bulunan abileri gibi, şehitlerin hayatları pahasına korudukları vatanlarını, mensubu oldukları milletlerini yüceltmek, ülkesi için gayretli birer eğitim neferi olmaktır.

İEL'li öğrenci; milli manevi değerlerine ve ülkemizi bir mozaik gibi bezeyen farklı düşünce ve inançlara saygılı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün inkılaplarının bilincinde, yaşadığı şehrin, eğitim gördüğü okulun tarihini bilerek, sahip olduğu yüzlerce yıllık medeniyet birikimi üzerine, geçmişle bağlarını asla koparmadan, ondan aldığı güçle, karınca misali yeni değerler katmak durumundadır.

İEL öğrencisi, konu çalışmak ve gayret etmek olduğunda durmak nedir bilmez. Bu rozetin göğsüne iliştirilmesiyle birlikte sarı siyah camianın bir ferdi olduğunu,  artık kopması mümkün olmayan bir bağla bu kutsal yuvaya bağlandığını bilir.

İEL'li bu okuldan mezun olduğunda başarının tadına varmış, idealleri uğruna gerekli olan her türlü bilgiyle mücehhez en üst makamlarda yer alabilecek donanımda, eskilerin ifadesiyle bir İstanbul hanımefendisi ya da Beyefendisi olarak ailesinin karşısına çıkar.

Sevgili Hazırlık sınıfları öğrencileri ve onları yetiştiren fedakar velilerimiz

İEL'li olmak herkese nasip olan bir durum değildir. Öğrencilerimiz belli bir birikimle geldikleri bu okuldan heybelerini çok daha fazlasıyla doldurarak, buradan seçkin birer insan olarak mezun olacaklar. Şunu unutmamak lazım ki mekanları insanlar şereflendirir. Öğrencilerimiz bu saydığımız hassasiyetlere sahip olmazlarsa ortada İEL ruhu dediğimiz idealler bütünü kalmaz. Öyleyse kariyer planlarınızı yaptığınız gibi okulumuzu da düşünerek İstanbul Erkek Lisesi'ni daha ilerilere taşımak boynumuzun borcudur.

Bu duygularla Çanakkale ve sonrasında bu ülke için şehit düşmüş, gazi olmuş tüm insanlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Sevgili velilerimizi saygıyla selamlarken siz umudumuz öğrencilerimizi de muhabbetle kucaklıyorum. İşler istediğimiz gibi giderse önümüzdeki eğitim sezonu başında Çanakkale'de rozet takma törenimizi icra edeceğimiz sözünü sizlere bugünden veriyorum. Bununla birlikte tüm hazırlık sınıfı öğrencilerimizin bu gece saat 03:30'da başta İEL'li ağabeylerimiz olmak üzere tüm Çanakkale şehitlerimizi rahmetle anmaya o sıkıntılı geceyi hissederek düşünmeye davet ediyorum. Mavi kubbe altında en kısa sürede görüşmek üzere hoşçakalın...                               

                                                                                 Fatih GÜLDAL         

                                                                                  Okul Müdürü

Mrt

30 farklı okuldan 80 takımın yarıştığı Türkiye'nin en prestijli liseler arası münazara turnuvamız 7-8 mart tarihlerinde 8. kez gerçekleştirildi.

Mrt

29 Şubat 1 Mart tarihlerinde Kadıköy Anadolu Imam Hatip Lisesinde gerçekleşen İngilizce Münazara turnuvasında okulumuz öğrencileri Ataberk Özçelik ve Alp Aytemur turnuvanın şampiyonu olmuş ve Şükrü Ege Yücel turnuvanın en iyi konuşmacısı seçilmiştir.

Şbt

Numune-i Terakki'den İstanbul Erkek Lisesi'ne 136 yıllık ulu bir çınar. Camiamızın vakıf, dernek ve aile birliği ile kuruluş günümüzü kutladık.Ülkemize insan yetiştirme kutsal idealiyle daha nice yıllara..

Şbt

Fatih Kaymakamımız Sayın Kaan Peker ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip KINA okulumuzu ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Eyl