T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - İstanbul Erkek Lisesi

Haberler

Haz

Haz

İstanbul Erkek Lisesi Kültür Kulubü’nün düzenlemiş olduğu 33. geleneksel kültür haftası etkinlkileri kapsamında Doğu Türkistan Uygur Türkleri de okulumuzda tanıtımı yapıldı.

Doğu Türkistan’ın coğrafi güzelliklerini, kadim kültürünü ve son yıllarda bölgede yaşanan insani ve vicdani krizleri gözler önüne seren bir fotoğraf sergisi yapıldı. 

Ayrıca Uygur Türklerinin etnografyasını tanıtan çeşitli giyim, kuşam ve yemek örneklerinin yer aldığı bir sergide okulun bahçesinde kültür standlarında yerini aldı.

Tabii bunlara eşlik eden bir de damaklarımızı şenlendiren geleneksel "Uygur Pilavı" ikramı da yapıldı. 

Bu vesileyle milli ve manevi gönül bağlarımız olan Doğu Türkistan’a dair önemli bilgi ve paylaşımlarla öğrencilerimiz bu kültür haftasında farklı bir havayı da teneffüs etmiş oldular…

Haz

İstanbul Erkek Lisesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen festival, bu sene 21. kez liseli sinemaseverlere merhaba dedi. Geleceğin sinemacılarını bir araya getirmeyi hedefleyen festivalde, oyunculuk, senaryo ve film yönetmenliği atölyeleri, sinema sanatçılarıyla söyleşiler, çeşitli yarışmalar ve birbirinden eğlenceli etkinlikler yer aldı.

Festival kapsamında Türkiye’nin ilk liselerarası kısa film yarışması olan Altın Boğa Kısa Film Yarışması da düzenlendi. Bu sene 21.si yapılan Altın Boğa Kısa Film Yarışması’nda finale kalan 8 film, Celal Ferdi Konferans Salonu’nda gösterildi. 

Festivalin ikinci gününde dereceye giren filmler, okul bahçemizde yapılan törenle sahiplerine verildi. Birincilik ödülü Ada Arıstak ve Nehir Erel tarafından çekilen “Kimlik” filmine, ikincilik ödülü Barış Kuzey Yılmaz’ın çektiği “Gökyüzünün Karardığı Gün” filmine, üçüncülük ödülü ise Arda Çavaş’ın çektiği “Senin Anlatacak Hikayen Yok mu?” filmine verildi.

Başta Sinema Kulübü danışman öğretmeni Abdullah Ekinci olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Haz

Okulumuz tiyatro kulübü İLTAT  (İstanbul Lisesi Tiyatro Amatör Topluluğu) 05 Haziran’da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde "Ay Işığında Şamata" adlı oyunu sahneledi. Seyircilerin büyük beğenisini kazanan oyunumuz uzun süre alkışlandı.  İltat ekibine ve danışman öğretmenlerine okulumuza tiyatro sevgisini kazandırdığı için teşekkür ederiz.

Haz

Okulumuz İELMUN Kulübü öğrencileri “Geleceğe Gülen Yüzler” sosyal sorumluluk projesi kapsamında 03-05 Haziran tarihleri arasında Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Pınarbaşı İlkokulu ve Ortaokulunu ziyaret ettiler. Münazara turnuvası, maçlar, oyunlar ile çok keyifli zaman geçirdik. Nazik ev sahiplikleri için Pınarbaşı İlkokulu ve Ortaokulu idareci, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederiz.

Haz

2023-2024 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni 26 Mayıs 2024 Pazar günü okulumuz bahçesinde yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilerimiz plaket ve ödüllerini aldılar. Kep atma töreni ile programımız sona erdi. 

Tüm İEL’24 döneminin mezuniyetini tebrik ederiz.

Haz

Öğrencimiz Ayşegül Eflal Demiray 4-7 Mart tarihlerinde düzenlenen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Yarışması'nın Psikoloji alanında Üçüncülük kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Haz

Bu yıl yirmi sekizincisi düzenlenen Uluslararası Antalya Matematik Olimpiyatlarında (UAMO) öğrencilerimiz;

Seracettin Burak Müftüoğlu - Altın 

Bartu Kalkan - Altın 

Murat Erdem Berberoğlu - Bronz madalya aldılar.

Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenimiz Murat Yoğurtçu’yu kutluyoruz.

Haz

01.06.2024 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nde I. Türkiye Uluslararası Matematik Olimpiyatları (TIMO) ödül töreni gerçekleştirildi. 

Bu etkinliğin final aşamasında Azerbaycan, Bulgaristan, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Sri Lanka, Endonezya ve Türkiye katıldı. 

Final aşamasında 600 kadar öğrenci yarıştı. Öğrencilerimiz;

Seracettin Burak Müftüoğlu - Altın 

Bartu Kalkan - Altın 

Murat Erdem Berberoğlu - Bronz madalya aldılar.

Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenimiz Murat Yoğurtçu’yu kutluyoruz.

Haz

İELResim ve Fotoğrafçılık Kulüplerinin ortak çalışması ile hazırlanan yıl sonu sergisi okulumuzda ziyarete açılmıştır. Sergide emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

Haz

Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün daveti ve ev sahipliği ile 12. Sınıf öğrencilerimizle Sapanca’ya gezi düzenledik. Doğa yürüyüşü, tekne turu, Taraklı çarşısı ve tarihi evler gezisi etkinlikleri ile keyifli bir gün geçirdik. Nazik daveti ve ev sahipliği için Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Serkan Korkmaz’a teşekkür ederiz.

May

IEL Tarih Kulubu olarak tarih öğretmenimiz Şükrü Abanoz ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim dalı bölüm başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Örenç'i ziyaret ettik.

Hocamıza nazik ev sahipliği için teşekkür ederiz

May

1915 yılında Çanakkale Savaşı’nın başlamasıyla 50 İstanbul Sultanisi öğrencisi, vatanlarını savunmak için gönüllü olarak savaşa katılırlar. Ancak 18 Mayıs’ı 19 Mayısa bağlayan gece saat 03.30 da, II. Tümene bağlı öğrencilerin hepsi Kabatepe’de şehit düşerler.

İstanbul Erkek Lisesi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale’deki anma töreni için Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz ile 18 mayıs günü Çanakkale’ye doğru yola çıktık. Şehitlik ziyareti sonrası gece 03.30’da  şehitlerimizi anma ve hazırlık sınıf öğrencilerimize rozet takma törenini gerçekleştirdik. Programımız saygı yürüyüşü ile sona erdi.

May

06-12 Mayıs 2024 tarihleri arasında “Öğrenci değişimi“ kapsamında 5 öğrenciyle İtalya’nın Legnano  kentindeki “Antonio Bernocchi“ lisesi ziyaret edilmiş, okulumuz öğrencileri bir hafta boyunca ev sahibi ailelerle kalarak farklı bir kültürü deneyimleme fırsatı bulmuşlardır.

Okulumuz ve ülkemizle ilgili bilgilendirici sunumların yanı sıra, öğrenciler ‘Milan’ şehrini gezip görme fırsatı bulmuşlardır.

May

Okulumuz öğrencilerinden oluşan Sarı Siyahlı bisiklet grubu, 1915 yılında Çanakkale’de şehit düşen İstanbul Erkek Liseli ağabeylerini anmak amacıyla 16 Mayıs 2024 sabahı, saat 08.30'da bisikletleriyle okulumuz bahçesinden Çanakkale'ye hareket ettiler. Üç gün boyunca devam eden etkinlik 18 mayısı 19 mayısa bağlayan gece saat 03.30’da yapılan anma töreni ve ardından yapılan saygı yürüyüşü ile sona erdi. 

Organizasyonda emeği geçen okul müdür yardımcımız Tolga Toksöz ve Beden Eğitimi öğretmenlerimiz Neşe Bozkurt ve Yasin Güleç’e teşekkür ediyoruz.

Çanakkale’de vatanları uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz rahmet ve saygıyla anıyoruz.